Suhted kui peeglid

Suhted võivad olla nii rõõmu kui valu allikaks, ent alati peegeldavad need osakest meist endist.

Meie suhted põhinevad peamiselt tingimustega armastusel. „Mina armastan sind niikaua kuni sina mind armastad“, nii väljendame oma tingimusi ja ka armastust. Paljud meist otsivad vastuseid peast, selle asemel, et usaldada oma südant. Õppida leidma tõde enese seest – see on raskus, mille otsa me ikka ja jälle komistame.

Mõningad suhted on olnud meile rasketeks õppetundideks. Nii see on pidanudki ilmselt olema  arvestades kuidas me läbi selle areneme.  Esineb aegu, kui me tõmbame oma ellu peegleid, mis peegeldavad meie neid külgi, mis meile endale ei meeldi. Omaette oskus on kasutada neid peegleid, et näha neis selgesti iseenda peegeldust. Kui hakkame peegeldust peeglis muutma, siis märkame ka peegli enese nihkumist. Meile on ju kogu aeg räägitud, et teist inimest ei saa muuta. Minu kogemus ütleb, et teist inimest on võimalik muuta, kui muudate oma suhtumist temasse.

Niipea kui oleme endale pilgu heitnud ja õppetunni omandanud, tekib uus suhtumine. Nüüd peegeldub peeglis teine inimene. Mõnede jaoks tähendab see suhte lõppu. Mõnede suhtes toimub muutus ja  suhe läheb järgmisele tasemele. Tegelikkuses pole olemas hinnangut selle kohta, mis on parem. Peamine, et me ei tõukaks seda peeglit eemale enne, kui oleme näinud peegeldust. Vastasel juhul viib see samasuguse peegli otsingule, kuhu vaja vaadata.  Siin tuleb loota oma taiplikkusele. Tuleb meeles pidada, et muutuma ei pea mitte ainult see inimene, kes peegeldab. Niipea kui toimub muutus ühel pool, toimub see ka peegeldusel.

Peegel, mis ei soovi peegeldada uut peegeldust, takerdub alatiseks piiratud suhetesse. Kõik see nõuab aga sageli andestamist ja mõistmist. Ainsaks piiranguks meie suhete vallas on need piirangud, mille oleme enda jaoks kehtestanud ise.

Aus pilk oma partneri soovide tulemusele (äkki lihtsalt soovidele) aitab meil mõista, millist vibratsiooni me ise oleme välja saatnud.   Mõned meist vaatavad oma keha ja mõtlevad: „No kellele ma sellisena võiksin meeldida?“. Teised tahavad meeleheitlikult,  et neil oleks partner, kuid kardavad saada haiget, olla haavatavad. Need mõtted käivad suhetest eespool. Sageli takistavad need mõtted teistel inimestel meid üles leida. Piltlikult tuleb kutse: “Tule siia … tule siia“, aga kui nad lähenevad, siis kuulevad: “Mitte nii lähedale!“  See meelitab ligi inimesi, kes on emotsionaalses või mingis muus mõttes suletud.

Kui lõpetada iseenese hukka mõistmine ning lubada endale olla täielikult avatud ja haavatav, alles siis on võimalik kogeda, kuidas uksed teie ees valla löövad. See, mida me nimetame suhteks, on tegelikult tohutu suur peegel. On ülim kink iseendale, kui vaadata sellesse peeglisse hoolikalt ja võtta kartmatult vastu õppetunnid.

2012 Eesti, Tallinn