Kolmeosaline tee budismis- eetika, tarkus, meditatsioon

Kolmeosaline tee on üldine sissejuhatus kogu elu hõlmavate vaimsetele harjutustele. Esmalt üritame igapäevatoimetustes kõlbeliselt käituda. Eetilised teod kinnistuvad hoolivate, heldete, tundlike ja teadlike positiivsete meeleseisundite kaudu. Nii luuakse tugev põhi, enne kui siirdutakse teise etappi-meditatsiooni juurde. Positiivne meeleseisund on eeldus meditatiivseks valmisolekuks. See võimaldab meele muutmises kaugemale minna, sest lubab vahetult meele kallal tööle asuda-muuta meelt meele kaudu.

Meditatsioonist saab mõistmise tekkimise alus. Meditatsioonimeetodite korduva harjutamise tulemusel jõuab inimene etappi, kus häirivaid tegureid küll esineb, kuid negatiivne avaldab tema meele vaid pinnapealset mõju (Dalai-laama 1998).

Eetiline käitumine on samuti üks sisemise distsipliini peegeldav joon, mis juhib inimese õnnelikuma eksistentsi poole. Seda võib nimetada ka eetiliseks distsipliiniks. Suured vaimsed õpetajad, Buddha nende seas, soovitavad tegeleda elutervete ja mõistlike asjadega ning vältida ebaterveid. Kas tegevus on mõistlik või mitte, sõltub sellest, kas see tuleneb korrastatud või korrastamata meeleseisundist. Arvatakse, et korrastatud meel juhib inimest õnne suunas, korrastamata meel põhjustab aga kannatusi. Öeldakse koguni, et meele korrastamine on Buddha tuum ja põhiolemus (Dalai-laama 1998).

Buddha juhatatud tee praktiseerimise tulemusena nähakse maailma uutmoodi ning soovitakse sellele teistmoodi reageerida. Tarkus viib eetika juurde tagasi. Sel viisil on kogu vaimne elu kui aina süvenev eetika, meditatsioon ja tarkuse praktiseerimine.